top of page

Michal Pistora / 23.-30. 10. 2022, Irsko

V říjnu tohoto roku jsem od vedení školy, ve které čtvrtým rokem učím, dostal jedinečnou nabídku vycestovat na studijní pobyt do irského Dublinu v rámci programu Erasmus+.

Samozřejmě je to nabídka, která se nedá odmítnout, proto proces rozhodnutí proběhl velmi rychle a já jsem tak za pár týdnů mohl odletět.

Po příletu do Dublinu jsem autobusem přejel z letiště přes celé město na jeho okraj, kde mě v krásné vilkové čtvrti čekala moje hostitelka Mary. Mary byla od začátku pobytu velmi přátelská a nápomocná a díky ní jsem se v její domě mohl cítit jako ve svém vlastním.

Do centra města, kde zároveň ležela moje škola, jsem každé ráno jezdil zhruba 30 minut místním městským vlakem “Luas” a cesta byla velmi jednoduchá a pohodlná. Díky tomuto cestování jsem měl alespoň možnost prohlédnout si větší část města.

Po příjezdu do mojí školy zvané Twin English Centre Dublin proběhlo přivítání a úvodní instrukce ve společné místnosti budovy školy, kde byla příjemná a přátelská atmosféra. Ihned nám byla nabídnuta možnost nalít si kávu nebo čaj, přičemž jsme se mohli mezi sebou seznámit s dalšími studenty. To je na celém pobytu ta asi nejzajímavější část. Máte zde možnost poznat lidi z celého světa. Spřátelit jsem se zde stihnul se studenty z Bolívie, Mexika, Peru, Francie, či třeba Japonska a Číny. Není to zde tedy pouze o zlepšení vašich jazykových schopností, ale také o poznávání různých kultur a přátel ze všech koutů světa.

Po úvodní hodince jsme se rozdělili do skupin a učeben a po obědové pauze jsme vyrazili společně s jedním z učitelů na procházku po centru města. To byla důležitá část pobytu, jelikož nám vše vysvětlil a odpověděl na všechny naše otázky. Zároveň nám na cestě ukázal několik zajímavých míst a monumentů a ke všemu nám podal zajímavý příběh.

Výuka probíhala každý den ve dvou částech, mezi nimiž byla přestávka na svačinu. Na tu první část jsme dokonce dvakrát v tomtu týdnu vyrazili do kavárny, kde jsme společně s učitelkou posnídali tradiční irskou snídani a měli jsme šanci si společně popovídat a lépe se poznat. Obvykle však výuka probíhala v knihovně školy, kde jsme se učili s velmi milými učitelkami. Na hodinách se střídaly učitelka Maja z Polska a Laurita z Francie. Hodiny učitelky Majy byly zaměřeny především na rozvoj komunikace mezi studenty, u Laurity jsme zas rozvíjeli gramatiku. Hodiny byly celkově zábavné a také přínosné pro některé nové aktivity vhodné do výuky.

Po škole zbylo každý den spoustu času, abych mohl procestovat celé centrum města a také okolí. To byl další obrovský benefit tohoto výjezdu, jelikož miluji cestování. Dublin je krásné historické město, které leží na pobřeží, takže se za 30 minut vlakem podíváte také k moři. Navíc jsem dostal volnou celou sobotu na výlety, takže lze stihnout opravdu téměř vše. :)

Celkově byl tento výjezd jednoznačně skvělým rozhodnutím a jsem moc vděčný za takovou příležitost. Všem okolo sebe doporučuji vyrazit, pokud se jim ta šance také naskytne.

bottom of page