top of page

Linda Řešátková / 2.-16. 10. 2022, Irsko

V říjnu 2022 jsem v rámci projektu Erasmus+ absolvovala čtrnáctidenní výjezd do města Galway v Irsku. Výjezd byl zaměřen na prohloubení mých jazykových dovedností a získání nových zkušeností v oblasti výuky anglického jazyka.

Má mobilita začala v neděli 2.10.2022 v poledne, kdy jsem odletěla z Prahy na mezinárodní letiště v Dublinu. Z letiště jsem se autobusem přesunula do města Galway, které je od Dublinu vzdálené něco málo přes dvě stě kilometrů. 

Město se nachází na západním pobřeží Irské republiky a jako jedno z mála nebylo nikdy dobyto Vikingy. Díky této skutečnosti je Galway čistě keltské město, což je patrné jak z místní architektury, tak i detailů, jako jsou např. poklopy u městské kanalizace. Tímto malebným městem protéká divoká řeka Corrib, která je rájem místních kajakářů, veslařů a která zároveň poskytuje přístav místním lodím a plachetnicím. Řeka Corrib se vlévá do zátoky Galway Bay v Severním Atlantském oceánu. Ten má významný vliv nejen na sportovní a společenský život ve městě, ale hlavně na počasí. Obyvatelé Galway s oblibou říkají, že za jeden den je možné v Galway zažít všechny čtyři roční období.

Ač se toto tvrzení zdá být jakkoliv netradiční, založené je na pravdě. Během svého pobytu v Galway jsem byla svědkem nárazových a intenzivních proměn počasí, kdy se během jedné hodiny prostřídal silný studený vítr, jasná slunečná obloha a následně pak vydatný déšť, který vyústil do modrého nebe s duhou.

Pro tento druh podnebí bylo velice výhodné mít ubytování cca 5 minut pěšky od Galway Cultural Institute, kam jsem docházela na jazykové kurzy. Jak škola, tak i mé ubytování se nacházelo ve čtvrti Salthill. Ubytovaná jsem byla u milé rodiny, která se o mě starala “jako o vlastní” a u které jsem se cítila opravdu jako doma. Otec rodiny pravidelně pekl domácí chléb se semínky a ořechy. Ten jsme snídali každé ráno s variací domácích marmelád. Večer se rodina scházela u večeře, kdy opět byla podávaná doma připravovaná jídla a  dezerty.

Co se týče mého vzdělávání, to probíhalo v kulturním institutu, který poskytoval jak jazykové, tak obchodní kurzy a také připravoval studenty na různé zkoušky a certifikáty. Vyučování bylo každý den rozděleno do tří bloků. První blok probíhal od 9 do 10:30 a byl zaměřen na anglickou gramatiku a její procvičování. Druhý blok probíhal od 11:00 do 12:30 a byl zaměřen na slovní zásobu a místní kulturu. Třetí blok jsem navštěvovala od 13:30 do 15:00 a tento byl zaměřen na komunikaci, projekty a diskusi. Každý blok byl veden jiným lektorem, kdy všichni byli rodilí mluvčí a všichni byli milí, vstřícní a příjemní. Účastníci kurzů se sešli z různých částí světa, ať už z Evropy (Švýcarsko, Německo, Francie, Chorvatsko, Finsko…), tak i ze států zámořských (Chile, Kolumbie, Mexiko, Panama, Kuwait, Čína, Japonsko…). Díky této skutečnosti byly všechny hodiny zajímavé a velice jazykově i kulturně obohacující.

Volný čas jsem věnovala poznávání města - návštěvě místních muzeí, promenád, obchodů a také poznávání okolí Galway. O víkendech jsem se snažila navštívit všechny důležité turistické destinace jako např. Aranské ostrovy, Moherské útesy, Diamond Hill, a národní park Connemara.

Čtrnáct dní mého pobytu uběhlo rychleji, než jsem si dovedla představit a zanechalo ve mně plno příjemných zážitků a vzpomínek. Do Prahy jsem přiletěla v neděli 16. listopadu plná krásných dojmů a v naději, že se do Irska ještě někdy vrátím.

bottom of page