top of page
JR small.JPG

Jana Rodingerová / 14.-28.5. 2022, Malta

Můj první jazykový kurz v zahraničí

 

Jazykovou školu na Maltě jsem si vybrala díky dlouholetým výborným recenzím a nelituji. Malta je také zemí, jejímiž úředními jazyky jsou maltština a angličtina. Děti mluví nejprve rodným jazykem, ve škole pak výuka probíhá v angličtině, proto je přirozené, že tento jazyk běžně užívají i v dalším životě. Na Maltu se dostanete leteckou společností Air Malta a let trvá 2,5 hodiny.

 

Poloha Malty ve Středozemním moři z ní udělala důležitý obchodní uzel. V průběhu dějin byla ovládaná FéničanyKartágemŘímemByzantskou říší, Francouzi a Spojeným královstvím. Nezávislost od Velké Británie získala v roce 1964, stále je však členem Commonwealthu, tedy Společenství národů, což je volné sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých dominií a kolonií. Členským státem EU se stala v roce 2004. Hlavním městem je Valletta. Historickým hlavním městem je Mdina. Ostrovy Malta, Gozo a Comino i další tři neobydlené jsou si velmi podobné,  většina jejich pobřeží je skalnatá a důležitou roli zde hraje vápenec, který se hojně využívá jako stavební materiál.

Pro svoji bohatou historii je Malta rájem pro poznávání památek. Pod ochranou UNESCO jsou hned tři – Valletta jako celek, megalitické chrámy na Maltě a Gozu a Hypogeum v Hal Saflieni. K typickým prvkům patří také hradby města Mdiny postavené už Araby, stavby a menší pevnosti ve Vallettě, paláce nebo strážní věže rozeseté po celém souostroví. Ostrov Gozo vám učaruje, pokud nasednete na výletní autobus s otevřenou střechou, dostanete sluchátka s komentovaným výkladem a během 13 zastávek máte možnost navštívit zajímavá místa na ostrově, která jsou velice blízko sebe, takže jsou snadno dostupná a celý ostrov je tak možné prozkoumat za jeden den.  Mezi největší zajímavosti patří megalitický chrám Ġgantija ve vesnici Xagħra, město Victoria (pro toto město se užívá i jméno Rabat) se středověkým hradem, místní pláž Ramla a historické kostely. Velmi oblíbený je také výlet na sousední ostrůvek Comino, kde se nachází věhlasná Blue Lagoon s křišťálově průzračnou vodou, ale v čase naší návštěvy i spoustou žahavých medúz a ledovou vodou.

Jazykový kurz určený pro učitele byl zaměřen na rozvoj plynulé řeči s prvky gramatiky a zároveň poznávání kulturního a historického bohatství Malty. V neposlední řadě to byla příležitost k setkání s lidmi z různých zemí světa a rozvíjení přátelské každodenní komunikace ve škole i při odpoledních aktivitách a výletech. Moji spolu studenti, mnozí z nich dnes již přátelé, byli z Itálie, Švýcarska, Francie, Polska, Německa i Bolívie.

Jazyková škola ETI v St. Julian je jednou z hlavních a nejvyhledávanějších pro svoji vysokou profesní úroveň a přístup ke vzdělávání. Patří do skupiny škol oceněných Quality English, což je značka kvality pro přední nezávislé anglické jazykové školy nabízející to nejlepší z výuky angličtiny. Přistupují ke každému studentovi individuálně tak, aby se cítil komfortně a vytěžil z pobytu maximum pro svůj osobní rozvoj. Studenti tu byli v rámci různých programů, různých profesí, někteří si dokonce hradili studium z vlastních zdrojů a měli i svoje soukromé učitele. Výuka probíhala denně od 9 – 14:30 hodin, součástí bylo i samostudium a plnění zadané práci v rámci procvičování po přihlášení do školní aplikace. V rámci studia se převážně komunikovalo na daná témata, zpracovávaly a prezentovaly projekty ve skupinách, sdílely výsledky práce a zážitky z výletů a poznávání maltské kultury.

Gastronomickým zážitkem bylo ochutnávání maltské i mezinárodní kuchyně. Maltská kuchyně je velice rozmanitá, neboť byla ovlivněna mnoha kuchyněmi, především italskou a britskou, v menší míře též arabskoušpanělskoufrancouzskou a provensálskou kuchyní. Převažuje tu typická středomořská strava. Připravují se pokrmy z ryb (okoun, mečoun, tuňák) a mořských plodů. Italská pizza a těstoviny jsou nabízeny všude.  Maltským národním jídlem je Stuffat tal-fenek, dušený králík na víně s bramborami nebo těstovinami a zeleninou. Tradiční Kinnie je sycený nealkoholický nápoj z hořkých pomerančů a pelyňku.

Shrnutí jednou větou – Malta je úchvatná, má svoji magickou energii a nadčasovost a poznávání místní kultury a pamětihodností je zážitek na celý život.

„A different language is a different vision of life“.

„Jiný jazyk je jiná vize života“.  Federico Fellini

bottom of page